Hirvittävät hallitushaut

Vuoden vieriessä loppuaan kohti on opiskelijayhdistysten hallitushakujen aika. Hallitustoimintaan mukaan lähteminen voi näyttäytyä jopa pelottavana, sillä uuteen astuminen on aina jännittävää. Opiskelijoiden hyvinvointia valvovat sosiaalipoliittiset vastaavat ovat oivia haastateltavia kertomaan järjestötoiminnasta ja jakamaan siihen liittyviä jännityksen aiheita sekä kenties myös helpottamaan niitä.

Tuntematonta kohti

Monille opiskelijayhdistyksessä toimiminen saattaa olla ensimmäinen kosketus järjestötoimintaan. Uuden aluevaltauksen harkitseminen aiheuttaa luonnollisesti jännitystä, minkä allekirjoittavat Porin yliopistokeskuksen sosiaalipoliittiset vastaavat eli sopot Emma Halttunen (PorKy), Henri Kari (Pointer) ja Veera Pulkkinen (Kulma). 

Hallitustoimintaan mukaan lähteminen jännitti kaikkia kolmea. Halttunen ja Pulkkinen kertovat, että heillä ei ollut mitään aiempaa kokemusta esimerkiksi oppilaskuntatoiminnasta, joten kaikki oli uutta ja tuntematonta. Kolmatta vuotta yliopistokeskuksen opiskelijajärjestöjen hallituksissa mukana oleva Kari muistelee myös jännittäneensä ensimmäisiä hallitushakujaan. 

— Ensimmäisen kerran hain Kulman hallitukseen, kun olin opiskellut yliopistokeskuksella vuoden verran. Muistan miettineeni, että olenko ollut täällä riittävän kauan, että osaisin vaikuttaa asioihin ja toimia hallituksessa, Kari kertoo.

Porin Ylioppilasyhdistys Pointer ry:n sosiaalipoliittinen vastaava Henri Kari

Opiskelijajärjestöjen hallitukseen voi hakea ilman aiempaa kokemusta vastaavasta toiminnasta tai monen vuoden yliopistotaivalta. Esimerkiksi Pulkkinen lähti mukaan Kulman hallitukseen fuksivuonnaan. 

— Hallitustoimien ansiosta tuli tutustuttua enemmän ihmisiin, hän toteaa.

Sekä Pulkkinen että Halttunen olivat fuksivuonnaan mukana organisoimassa ainejärjestöjensä tapahtumia. Halttunen oli PorKyn tapahtumatoimikunnassa ja Pulkkinen Kulman pikkujoulutiimissä. Heidän lisäkseen moni muu kyseisissä tiimeissä toiminut henkilö haki mukaan ainejärjestönsä hallitukseen, eli tapahtumien järjestäminen toimi eräänlaisena ponnahduslautana yhdistystoimintaan.

Apua! Riittääkö aika?

Opiskelijoiden kalenterit täyttyvät helposti monenlaisista määräajoista, tapahtumista ja muusta elämästä – miten joukkoon saa mahdutettua hallitustoiminnan? Pelko ajan riittämättömyydestä voi kummitella takaraivossa järjestötoimintaan mukaan lähtemistä miettiessä – mutta turhaan.

Yliopistokeskuksen sopot vakuuttavat, että hallitustehtävien yhteensovittaminen koulunkäynnin kanssa on ollut mutkatonta. Sitä helpottavat yliopistokeskuksen tiloissa järjestettävät kokoukset ja etätyöskentelymahdollisuus. Viikonloppuisin heidän kenenkään ei ole tarvinnut tehdä hallitushommia.

Pulkkinen jännitti hallitukseen hakiessaan sitä, että vastuutehtävä toisi mukanaan paljon töitä. Hän ei kuitenkaan ole kokenut hallituskauttaan stressaavaksi.

— Olen yllättynyt siitä, kuinka hyvin olen saanut hallitustehtävät menemään tasaisesti opintojen ohella, hän toteaa.

Kulma ry:n sosiaalipoliittinen vastaava Veera Pulkkinen

Karin mukaan ainoa iso ajankäytännöllinen asia sosiaalipoliittisen vastaavan pestissä on kokoukset. Pointer kokoustaa noin joka toinen viikko, minkä lisäksi sopo edustaa opiskelijajärjestöään sidosryhmien kokouksissa.

— Ainejärjestön edustajana toimiminen useista eri toimijoista koostuvien sidosryhmien kokouksissa jännitti aluksi, kun ei tiennyt täysin, mitä oli odotettavissa. Ensimmäisen kokouksen jälkeen asiat kuitenkin selkiytyivät, eikä sidosryhmien kanssa kokoustamista ole sen jälkeen tarvinnut jännittää.

Halttusen mukaan tehtävien aikatauluttaminen helpottuu, kun suunnittelee oman lukujärjestyksensä ja merkitsee kaiken samaan kalenteriin. Kun on kartalla siitä, mitä on tehtävä milloinkin, on ajankäytön suunnittelu sutjakkaa.

— Kunhan vaan tekee kaikki asiat heti, kun ne tulevat tehtäväksi, niin ei tule stressiä, Kari lisää.

Tukea testamenteista ja toisilta

Sopot nostavat esiin, miten paljon sekä nykyisten että aiempien hallituslaisten tuki tuo helpotusta tehtävien hoitamiseen.  Vaikka jokaisella hallituksen jäsenellä on oma vastuutehtävänsä, ei se tarkoita, että kaikki tehtävät kasautuisivat tietyn henkilön hartioille.

— Tehtävät on jaettu niin tasaisesti, ettei ole stressiä siitä, että jäisi yksin. Ja aina voi kysyä muilta apua, Kari toteaa.

Kunkin vastuutehtävän edeltäjä kouluttaa ja perehdyttää seuraajansa. Hallituskauden loppuessa jokaisesta tehtävästä kirjoitetaan selitys eli testamentti, joka toimii ohjenuorana tehtävän seuraavalle hoitajalle. Testamentti sisältää muun muassa selityksen siitä, mitä tehtävään kuuluu, vuosikellon ja yleisiä vinkkejä, joihin uusi hallituslainen voi tukeutua kautensa aikana. 

— Vuoden alussa perehtyy pestiin ja sen testamenttiin todella hyvin, joten käsittää tarkkaan, mitä kaikkea on luvassa ja osaa hahmottaa ajankäytön ilman paniikkia, Halttunen summaa.

Porin Kylterit PorKy ry:n sosiaalipoliittinen vastaava Emma Halttunen.

Edeltäjien tuki ei lopu testamenttiin, vaan heiltä voi kysyä neuvoja myös uuden hallituskauden aikana. Apua ja tukea saa myös muilta hallituksen jäseniltä, jos esimerkiksi ilmenee jokin este tai haaste omien tehtävien hoitamiseen liittyen.

— Muilta hallituslaisilta saa aina tukea, jos vaikka tulee jokin yllättävä meno tai muuta, Pulkkinen kertoo.

Kari kertoo suurimman osan hallitustehtävistä olevan sellaisia, jotka tapahtuvat vuosittain tiettyyn aikaan. Valmiiksi annettua pohjaa tarvitsee lähinnä päivittää.

— Mitään ei tarvitse rakentaa alusta asti, Kari kiteyttää.

Mikä sopoja jännittää?

Sopojen keskuudessa vallitsee yksi yhteinen jännityksen aihe: tuleeko tapahtumiin osallistujia? Opiskelijatapahtumien osallistujakato on ollut esillä niin julkisessa keskustelussa kuin Pointin aiemmissa numeroissa. Kyse on laajasta ilmiöstä, jonka syiksi sopot pohtivat esimerkiksi opiskelijoiden jaksamisen vähyyttä.

— Vaikka tapahtumiin osallistuminen ei ole millään lailla pakollista, niin monella hallituksella on toive, että opiskelijat ottaisivat rohkeasti yhteyttä ja kertoisivat parannusehdotuksia tai syitä siihen, miksi tapahtumiin osallistuminen ei kiinnosta, Kari kertoo.

Opiskelijoiden hyvinvointi ja jaksaminen kuuluvat olennaisesti sosiaalipoliittisten vastaavien tehtäviin. Opiskelijoiden hyvinvointia pyritään kartoittamaan kyselyillä, joihin sopot toivoisivat isompia vastaajamääriä. Näin saataisiin kattavampia tuloksia, joihin voitaisiin miettiä ratkaisuja.

Rohkeasti mukaan!

Sopot kannustavat kaikkia hallitustoiminnasta kiinnostuneita hakemaan rohkeasti mukaan. He neuvovat olemaan yhteydessä nykyisiin hallituslaisiin, jos jokin asia askarruttaa mieltä tai haluaisi kuulla tarkemmin tietyn pestin hoitamisesta. Kukapa olisi parempi kertomaan hallitustehtävän hoitamisesta kuin niitä itse hoitanut henkilö! 

Opiskelijajärjestön hallituksessa toimimiseen liittyy sopojen mukaan monia positiivisia asioita, joihin he listaavat muun muassa konkreettisen vaikuttamisen, uuden oppimisen, uusiin ihmisiin tutustumisen, rohkeuden ja vastuullisuuden lisääntymisen sekä kommunikaatiokykyjen kehittymisen. Lisäksi hallitustehtävästä saa hienon merkinnän ansioluetteloon ja ainutkertaista kokemusta.

— Ei oikeastaan ole hallitustoimintaa konkreettisempaa tapaa vaikuttaa opiskeluyhteisönsä asioihin, Kari tiivistää.

Hallitustoiminnasta kiinnostuneita sopot kehottavat olemaan avoimin mielin, ja muistamaan, että muutkin ovat selvinneet kyseisestä asiasta. 

— Jännittäminen on ok, Pulkkinen huomauttaa.

— On hyvä muistaa, että kaikkia jännittää. Todennäköisesti hallitukseen hakevien joukossa ei ole yhtäkään, ketä ei jännittäisi yhtään, Halttunen lisää.

Sosiaalipoliittisten vastaavien vinkit hallitushakuihin ja -tehtäviin:

  • hae rohkeasti mukaan
  • kysy, jos jokin askarruttaa
  • turvaudu edellisen pestin hoitajan testamenttiin
  • aikatauluta tehtävät
  • suunnittele ajankäyttö
  • muista: ei ole tyhmiä kysymyksiä!

Teksti ja pääkuva: Julia Saarinen
Muut kuvat: Yhdistysten verkkosivut

Jätä kommentti

Luo ilmainen kotisivu tai blogi osoitteessa WordPress.com.

Ylös ↑