Jääkylmää votkuliinia

pullotPori Jazz on täydessä vauhdissa. Tämä on se karmaiseva vuosi, kun omia juomia ei ole enää saanut viedä alueelle. Pointin toimittaja pääsikin todistamaan viinansalakuljetusoperaatiota.

Kävelen Antinkadulla kohti rautieasemaa.

Edessäni siintää pahamaineinen Pirtulinna. Kerrostalo, joka on rakennutettu 1900-luvun alkupuoliskolla pirtutrokareiden käskystä. Aikana, jolloin Suomessa vallitsi kieltolaki.

Rakennuksen tummanpuhuvat ovet eivät kutsu luokseen. Sinne ei kukaan täysijärkinen haluaisi mennä.

Minulla on kuitenkin tehtävä: minun pitää todistaa viinankuljetusoperaatiota Pori Jazzeille. Pirtulinna on täynnä ihmisiä, jotka hankkivat tulonsa viinan salakuljetuksilla. Olen saanut luvan dokumentoida sen tavan, jolla salakuljetus useimmiten tapahtuu.

Astun sisään Pirtulinnaan. Rappukäytävä on synkkä, ja vanha viina haisee.

Matkaan kohti yläkertaa. Edessäni on ovi, jonka nimilaatta on tuhrittu. Täällä salakuljettajan pitäisi kuitenkin asua.

Koputan siihen kerran.

Ei vastausta.

Koputan toisen kerran.

Lopulta oven avaa synkkä hahmo, joka vartaloltaan epäilemättä seksikkään lihaksikas.

– Jaa, sää oot se vitun toimittaja. No, tuu nyt sitten sisään. Ja tästä ei sitten kerrota sioille mitään, salakuljettaja muistuttaa.

Astun sisälle asuntoon.

Kaikkialla on tyhjiä viinapulloja ja kaljatölkkejä. Lattialla on muutama patja. Mitään muuta asunnossa ei ole.

En kuitenkaan arvostele salakuljettajamiehen sisustusta, vaan haluan nähdä, millä tavoin salakuljetusoperaatio onnistuu. En voi ymmärtää, miten nykyiset festivaaliturvatoimet on mahdollista ohittaa.

– No, ihan ensiks sun pitää käydä Lidlissä. Kannattaa ostaa noita helvetin halpoja 0,5 litran vischyvesipulloja.

DSC_0027Salakuljettaja ryhtyy toimeen. Hän laittaa kiehauttaa kattilallisen vettä, ja samalla leikkaa yhdestä pullosta yläosan irti.

– Tarkoitus on saada korkki pullosta irti ilman, että se sinetti rikkoutuu. Sen takii laitat sen pullon yläosan kiehuvaan veteen, niin se korkki lähtee helpommin helvettiin siitä.

kiehu1Salakuljettaja kiehauttaa pullon yläosaa noin viiden minuutin ajan. Sen jälkeen hän ottaa käteensä ruuvimeisselin sekä pihdit.

– Pihdeillä kiinni pullon yläosasta, ja ruuvimeisselillä painetaan korkkia sisältäpäin ulos. Se lähtee ihan vitun helposti siitä irti, hän avaa.

kiehu2Seksikäs, komea, fiksu ja tyttöystävää hakeva salakuljettajamies on oikeassa – tietenkin. Korkki lähtee pullon yläosasta irti helposti, eikä sinetti rikkoudu.

Tämän jälkeen salakuljettajaa ottaa toisen, avaamattoman pullon. Se avataan normaalisti, ja turha ja ylimääräinen vischyvesi kaadetaan pois.

Tilalle laitetaan viinaa.

– Kannattaa kattoa, että sen viinapullossa ja oikeassa pullossa on saman verran sitä nestettä. Kusipäärunkkarijärkkärit ovat aika tarkkoja sen kanssa.

korkkiSalakuljettaja vakuuttaa, että tämä operaatio toimii aina.

– Ei ne kusipäähomorunkkarijärkkärit voi mitään tehdä, jos pullon korkissa on sinetit ovat ehjinä.

Aikani on täyttymässä. Asuntoon lappaa kerta toisensa jälkeen kauniimpia naisia.

Vaikka salakuljettaja ei seurustele kenenkään kanssa, hänen luonaan käy useita naisia. Niitä käy siksi, koska salakuljettaja on seksikäs, lihaksikas, komea, vilpitön, rehellinen ja muutenkin mukava.

DSC_0048Lähden pois asunnosta ja ajattelen, että miksi elämäni ei voisi olla samanlaista kuin Pirtulinnan salakuljettajamiehellä.

 

Toimittaja on Pointin freelancer, jonka henkilöllisyys pidetään jostain syystä salaisena.

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

Luo ilmainen kotisivu tai blogi osoitteessa WordPress.com.

Ylös ↑

%d bloggaajaa tykkää tästä: